İçeriğe Git Menüye Git

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 13 yıldır yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkan OPET, bölgeye desteğini sürdürüyor. OPET, ‘Arkeo-Köy’e dönüştürdüğü Tevfikiye’de bu kez, ‘En Güzel Evim Yarışması’ düzenledi. OPET çalışanlarından oluşan 20 kişilik gönüllü ekibi ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün de aralarında bulunduğu jüri; karşılama-ağırlama, ev-bahçe düzeni, temizlik, hijyen ve özgün tasarım kriterleriyle Tevfikiye sakinlerini evlerinde ziyaret ederek Arkeo-köy’ün en güzel evini ve en misafirperver Tevfikiyeli’yi seçti.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 2006 yılından bu yana devam eden “Tarihe Saygı Projesi” ile büyük bir değişim yaratan OPET, “Uluslararası Troya Yılı” nedeniyle Çanakkale’deki çalışmalarına devam ederek geçtiğimiz yıl Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-Köy’e dönüştürdü. Troya’nın dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte başlatılan kültür ve turizm hamlesine destek veren OPET, tüm da projelerinde olduğu gibi köydeki çalışmaların sürdürülebilir olmasına özen gösteriyor. OPET tarafından gerçekleştirilen çalışmalar öncesinde neredeyse hiç ziyaretçi almayan Tevfikiye, ‘arkeo-köy’e dönüşümünün ardından ziyaretçi sayısı ayda ortalama 2 bin kişiye yükseldi. Ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığı köyde, hizmet standartlarının yükselmesi ve turizm odaklı farklı çalışmalar yapılması için faaliyetlerine devam eden OPET, köy halkının kendi emekleriyle gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirmek amacıyla “En Güzel Evim Yarışması” düzenledi. Yarışma kapsamında Arkeo-köy evleri, OPET çalışanlarından oluşan 20 kişilik gönüllü ekibi ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün de aralarında bulunduğu jüri tarafından karşılama- ağırlama, ev-bahçe düzeni, temizlik, hijyen ve özgün tasarım kriterleriyle değerlendirildi.  

Dereceye giren Tevfikiyeliler‘e ödülleri törenle verildi. En Güzel Evim Yarışması’nın 1’incisi Tülay Yükselen olurken, 2’nciliği Sabri Uysal ve Hatice Varol paylaştı. 3’üncülük ise Ayşegül Çetin, Nezihe Çetinkaya, Meliha Yıldız ve Medine Çobanoğlu arasında paylaşıldı.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Tevfikiye’lilerin yani son Troyalılar’ın yaşadığı ve bu köyde tarihin izlerini yaşatmak, antik kenti ziyaret edenlerin köyde vakit geçirmesini, mola vermesini sağlamak öncelikli hedefimizdi. Yaptığımız çalışmalarla Tevfikiye Köyü‘nü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları ve figürlerinin yanı sıra tarihi ve mitolojik değerleri ile arkeo-köye dönüştürdük.. Tevfikiye Arkeo-köy’ü; destanlarla anılan ve ülkemizin sahip olduğu en önemli tarihi miraslardan biri olan Troya Antik Kenti’ne yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen ve Troya tarihinden izler taşıyan, Truva filminin platosunu andıran bir köy haline geldi. OPET olarak gerçekleştirdiğimiz tüm projelerin en önemli özelliği sürdürülebilir olması. Bu nedenle desteğimize devam ediyor köyümüzde çeşitli etkinlikler ile farkındalık çalışmalarına imza atıyoruz. En Güzel Evim Yarışması da bu amaçla düzenlediğimiz etkinliklerden biri… Arkeo-köy’ün evlerini ve sakinlerini farklı kriterlerle değerlendirerek En Güzel Evi ve En Misafirperver Tevfikiyeli’yi seçtik. Köy halkı projeyi sahiplendiğinden sonuçlar oldukça etkileyici. Bu nedenle seçim sırasında da zorlandık” diye konuştu.

Arkeo- Köy Tevfikiye Hakkında

Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları, figürleri, tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde arkeo- köye dönüştürüldü.   OPET Tevfikiye Arkeo-köy’ün, dünyanın yakından tanıdığı, destanlarla anılan ve ülkemizin sahip olduğu en önemli tarihi miraslardan biri olan Troya Antik Kenti’ne yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapılabileceği ve Troya tarihinden izler taşıyan bir köy haline getirilmesi amaçlandı. Köyün bir yandan restorasyonu devam ederken diğer yandan da Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle farklı başlıklarda kurslar başlatıldı ve bölgede sosyal yaşam kalitesi yükseltildi. Tevfikiye bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirildi. Çok sayıda ziyaretçi almaya başlayan Tevfikiye köyü dönemsel olarak Kültür- Sanat Günleri ve özel etkinlikler düzenlenirken, Çanakkale Bienali kapsamında köydeki özgün mekanlar, bienal sergilerinin yanı sıra film gösterimlerine ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ konusunda öncü kimliğiyle tanınan ve ‘OPET Bilinçli Toplum Projeleri’nin lideri OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Tevfikiye köyünün geçirdiği değişimi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Paris’teki merkezinde 15 Mart’ta düzenlenen konferansta anlatmıştı.Konferansı Unesco büyükelçileri, Fransız üniversitelerinden tarihçi, sosyolog ve akademisyenler, iş insanları, basın mensupları ve çok sayıda davetli izlemişti.