İçeriğe Git Menüye Git

Kadının toplumdaki gücü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla ‘Kadın Gücü Projesi’ni hayata geçiren OPET, Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) tarafından kadın istihdamına sağladığı katkı nedeniyle özel ödüle layık görüldü. 

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED), 21 Kasım tarihinde İstanbul Raffles Hotel'de "Gelecek Zirvesi" ismiyle 3. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.  Otomotiv sektörünün yanı sıra ekonomi, siyaset, medya ve bilim dünyasından da pek çok ismin ağırlandığı organizasyon kapsamında dernek tarafından kadın istihdamına destek veren kurum, kuruluş ve kişilere de ödül verildi. İki yıl önce "Otomotiv Bakım Sektöründe Kadın İstihdamı" projesini başlatan ve kadınların sektörel iş kollarında meslek sahibi olmasını sağlayan TOBFED, istasyonlarında kadın istihdamı konusunda gösterdiği kararlılık ve  ‘Kadın Gücü Projesi nedeniyle OPET’i özel ödüle layık buldu. OPET adına verilen bu anlamlı ödül, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’e CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takdim edildi. 

OPET Yönetim Kurucu Üyesi Nurten Öztürk “OPET olarak tüm faaliyetlerimizde ülkemize yönelik duyarlılığımızla toplumsal konularda yeni değerler yaratmaya çalışıyoruz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İŞKUR işbirliği ile OPET istasyonlarında kadın istihdamının artırılmasına yönelik olarak hayata geçirilen Kadın Gücü Projesi de bu amaçla hayata geçirdiğimiz projelerimizden biri… “ dedi. Öztürk şöyle devam etti: “İş hayatında kadınların varlığını artırmak ve çalışma hayatında fırsat eşitliğine destek olmak amacıyla başlattığımız “OPET Kadın Gücü” Projesi her geçen gün güçlenerek büyümeye devam ediyor. Bu proje ile mesleğin cinsiyeti olmadığı algısının toplumsal düzeyde benimsenmesine destek olmayı ve enerji sektöründe kadınlara iş olanağı yaratarak ekonomik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. İstasyonlarımızda çalışmaya başlayan kadın çalışanlarımızın çoğalmasıyla birlikte verimliliğin ve hizmet kalitesinin daha da arttığını görüyor, bugüne kadar erkek işi olarak görülen akaryakıt satış yetkilisi, istasyon yöneticisi gibi pozisyonlarda kadınların başarıyla çalıştığını gözlemliyoruz.” 

Her Opet İstasyonuna En Az İki Kadın

Türkiye’de 1600’ü aşkın akaryakıt istasyonuyla faaliyet gösteren OPET, Kadın Gücü projesi ile akaryakıt istasyonlarındaki insan kaynakları süreçlerini gözden geçirerek her istasyonunda en az iki kadın çalışan olmasını hedefliyor. Akaryakıt satış yetkilisi, market satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri, muhasebe elemanı gibi farklı pozisyonlarda kadınlara çalışma olanağı sunan OPET, bugün 75 ilde kadın akaryakıt satış yetkilisi ve kadın market satış yetkilisi istihdam ediyor. OPET, 2020 yılına kadar istasyonlarında toplam 3500 kadın çalışanın görevlendirilmesini planlıyor. 

Eğitime, sağlığa, çevreye ve tarihi değerlere sahip çıkarak daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunma vizyonuyla çalışan OPET'in  toplumsal algıyı değiştirmek ve çalışma hayatında kadınlara fırsat eşitliği sunmak amacıyla başlattığı Kadın Gücü projesinin işe alım süreçlerinde OPET bayilerinin İŞKUR istihdam teşviklerinden faydalanması sağlanarak özel eğitim ve mesleki gelişim programları oluşturulacak. Türkiye geneline yayılmış olan OPET istasyonlarında, proje başlangıcında 1541 kadın çalışan bulunuyordu. Şu an 2368 kadın çalışan mevcut. İşe alım süreçlerini İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları ve özel istihdam bürosu GI Grup işbirliği ile yürüten OPET, proje başlangıcından bu yana İstasyonlarda çalışan kadın oranında ise yüzde 54 artış kaydetti.