İçeriğe Git Menüye Git

Antik Çağ’ın Globi Tatlısı’nı Troya Tatlısı adı ile Çanakkale’ye armağan eden OPET, Çanakkale Profesyonel Aşçılar Federasyonu ile birlikte şeflere yönelik “Çanakkale Troya Tatlısı” atölyesi düzenledi.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 13 yıldır yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkan OPET, 2018 Troya Yılı dahilinde Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köy’e dönüştürdü. Proje kapsamında Antik Çağ’ın tatlısı Globi’yi Çanakkale Troya Tatlısı ismiyle bölgeye armağan eden OPET, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen tatlı yapımı atölyesini bu yıl da tekrarladı. OPET’in Çanakkale Profesyonel Aşçılar Federasyonu ile birlikte 11 Şubat’ta Çanak Otel’de gerçekleştirdiği tatlı yapımı atölyesine Çanakkale bölgesinde hizmet veren restoran ve otellerin şefleri ile birlikte, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Kepez Turizm Uygulama Okulu, Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencileri katıldı. Yaklaşık 80 katılımcıya yönelik gerçekleştirilen atölyede Antik Çağ yemek kültürü hakkında bilgiler de verildi. Organizasyon sonunda şeflere Troya Tatlısı yapımına dair sertifika takdim edildi.

Atölyede Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Otel İşletmecileri Derneği, Marmara Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Lokantacılar Odası üyeleri de hazır bulundu.

Troya Tatlısı'nın Reçetesi

“Çanakkale Troya Tatlısı” Troya döneminde tüketilen gıdalardan esinlenerek hazırlanıyor. Tatlı; Troya döneminde yoğun olarak kullanılan lor peyniri; bal, susam ve zeytinyağı ile yapılıyor. Troya döneminde sıklıkla kullanılan elma, tarçın ve bal ile pişirilerek benzersiz bir lezzete kavuşuyor. 

OPET Tevfikiye Arkeo-Köy Projesi Hakkında

 “Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkmaya devam eden OPET, “2018 Troya Yılı”nda; tarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ve Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nün rehabilitasyon ve yenileme çalışmalarını tamamladı. OPET tarafından yapılan çalışmalarla, Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları ve figürleri ile tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde arkeo- köye dönüştürüldü.  

Çanakkale’nin ve yöre halkının tarih, kültür, turizm açısından kalkınma ve ekonomik olarak gelişiminin her ögesini içerisinde barındıran Troya Antik Kenti’nin değerlendirilmesi için tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışan OPET dünya kültür  hazinesi Troya Ören yerinin yanı  ve Troya müzesi’nin hemen karşısında yer alan Tevfikiye Köyü’nü Troya tarihinden izlerin yer aldığı bir arkeo-köy haline getirdi.   Troya ‘ya yapılacak ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapılacağı Tevfikiye’de köy halkına yönelik olarak kurslar düzenlendi ve bölgede sosyal yaşam kalitesi yükseltildi. OPET, Tevfikiye Köyü’nü bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirmeyi hedefliyor.