İçeriğe Git Menüye Git

OPET'in desteğiyle 5 yıldır sürdürülen ve bugüne kadar 4 milyon öğrenciye ulaşılan "Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında çalışmalar sürüyor. OPET tarafından ‘Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'na özel olarak Eskişehir’de düzenlenen ‘trafik güvenliği’ eğitimine katılan  yaklaşık 600 öğrenci daha ‘Trafik Dedektifi’ oldu. ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile geleceğin sürücü adaylarının, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürülmesi hedefleniyor.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında 9 Mayıs Çarşamba günü Eskişehir Tepebaşı Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştiren trafik güvenliği eğitiminde yaklaşık 600 öğrenci daha ‘Trafik Dedektifi’ oldu. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından verilen eğitime, Nermin Özdemir Anaokulu, Vali Ali Fut Güven Anaokulu, Ülkü İlkokulu, TEİ Alparslan İlkokulu, Reşat  Benli İlkokulu, Mustafa Kemal İlkokulu, Mualla Zeyrek İlkokulu ve Mimar Sinan Ortaokulu’ndan öğrenciler katıldı. “OPET Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında düzenlenen trafik güvenliği eğitiminde öğrencilere trafik kurallarının günlük hayatta nasıl etkin kullanılabileceği konusunda bilgi verildi. İnteraktif eğitimle öğrencilerin örnek olaylarda rol almaları sağlandı. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları katılımcılarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı.

Geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmeyi hedefiyle Türkiye’nin dört bir yanında yürütülen ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile bugüne kadar 4-17 yaş arasındaki yaklaşık 4 milyon çocuk ve gencin yanısıra,  dolaylı olarak ailelerine de trafik bilinci aşılanıyor. Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Derneği ve OPET ortaklığında yürütülen ‘Trafik Dedektifleri Projesi’; geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmeyi hedefliyor. Projede eğitimlere katılan çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli geliştirmeleri bekleniyor.  Eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor.  Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan istatistiki bilgilere göre 2017 yılında, içinde çocuklarında olduğu kazalardaki can kayıplarında bir önceki yıla göre %11.24, yaralı sayında ise %0.66 azalma kaydedildi. ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algının değiştirilmesi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesi amaçlanıyor.

http://www.trafikdedektifleri.com