İçeriğe Git Menüye Git

Sosyal sorumluluk projeleriyle sektöründe fark yaratan OPET, yeni projesi “Doğaya Saygı” ile geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlardan olumsuz etkilenen köyler özelinde kalkınma çalışması başlattı. Muğla iline bağlı köylerde rehabilitasyon, eğitim ve ekonomi alanında çalışmalar planlayan OPET, proje ile köylerin sürdürülebilir kalkınmasına destek olmayı amaçlıyor.  Proje ilk olarak Marmaris Bayır Köyü’nde uygulamaya alınıyor.

OPET, “Bilinçli Toplum” yaratma ilkesi doğrultusunda hayata geçirdiği Doğaya Saygı Projesi ile 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenen köylerde kalkınma çalışmaları başlattı. OPET’in Örnek Köy Projesi’nin uzantısı niteliğindeki ‘Doğaya Saygı Projesi kapsamında, köylerin sürdürülebilir kalkınmasına destek olmak temel hedef olarak belirlendi. Doğaya Saygı Projesi ile orman yangınlarından etkilenen Marmaris’e bağlı Osmaniye ve Bayır, Milas’a bağlı Çökertme, Gökbel ve Bozalan, Bodrum’a bağlı Pınarlıbelen (Etrim), İrmene ve Çamlık ile Köyceğiz’e bağlı Otmanlar’da restorasyon, rehabilitasyon ve eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

ORMAN YANGINLARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN FARKINDALIK

Doğaya Saygı Projesi kapsamındaki çalışmalar; OPET’in koordinasyonunda Muğla Valiliği, Marmaris Belediyesi, Kaymakamlık, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü, Kültür Turizm Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD ve Müftülük gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği ile yürütülüyor. Köylerde, fiziksel değişim ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra yöre halkına yönelik eğitim programları düzenlenerek, ekonomik ve sosyo-kültürel gelişime de katkı sağlamak hedefleniyor. Ayrıca yaşanan orman yangınları, iklim değişikliği ve diğer doğal afetlere ilişkin farkındalık yaratmak için eğitim çalışmaları yapılıyor.

İlk olarak Marmaris Bayır Köyü’nde başlayan çalışmalar kapsamında 235 hane, 639 nüfusa sahip  Bayır Köyü yeni bir çehreye kavuştu. Muğla Valiliği ve tüm bağlı kurum ve kuruluşlar ve Marmaris Belediyesi iş birliği ile yürütülen proje, aynı zamanda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin akademisyenleri Prof. Dr. Selçuk Aktürk, Prof. Dr. Adnan Diler, Prof. Dr. Saniye Dedeoğlu, Prof. Dr Ummuhan Gökovalı, Doç. Dr Öncü Başoğlan Avşar, Doç. Dr. Serkan Dirlik, Doç. Dr. Rahşan İvgin Tunca ve Dr. Öğr. Üyesi İlke Tekin’den bilimsel, mimari, arkeolojik ve iktisadi konularda danışmanlık alınarak geliştirildi. Bayır Köyü ‘defne aksı’ ve ‘bal aksı’ olarak iki mimari ve yaşam alanı konsepti kurgulandı. Köy merkezinde bulunan ve yaşları 2000 yılın üstünde olduğu düşünülen iki ulu çınar ağacı, köyün yerel tarihinde önemli yeri olan ‘Kızlar Çeşmesi’ ve 1960 yılında kurulan ve tüm geleneği ile hayatta kalmış olan ‘Eski Yağhane’ bir bütünlük halinde tekrar ele alındı. Arkeolojik tarihte değeri olan Syrna Antik kentinin yer aldığı Bayır Köyü ayrıca arkeolojik tarım teraslarıyla yüzlerce yıllık tarihe ışık tutuyor. Proje kapsamında evler, köyün ruhuna uygun olarak karakteristik bir düzenlemeyle boyandı. Ayrıca köye ait bir kadın kooperatifi kurularak, kooperatif binasında üretilen yerel ürünlerin satışa sunulabileceği stantlar yapıldı. Marmaris Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile kurslar başladı. Kurslar kapsamında İngilizce, kırsal turizm etkinlikleri, turistik ve hediyelik eşya yapımı, takı yapımı, el bakımı ve hijyen eğitimi olmak üzere 592 saat eğitim verilmesi planlanıyor. Ayrıca arıcılık yan ürünleri üretimi ile ilgili uygulamalar ve Kültür Bakanlığı destekli ev pansiyonculuğu kursları da planlanan eğitimler arasında yer alıyor.

Bayır Köyü’nde düzenlenen toplantıda konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı,  “Kurulduğu günden bu yana eğitime, sağlığa, çevreye ve tarihi değerlere sahip çıkarak bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunma vizyonuyla çalışan, ülkemizin milli akaryakıt markası OPET, faaliyet alanı dışında ülkesi için emsalsiz çalışmalara imza atıyor. Valiliğimiz iş birliği ile yürütülen OPET Doğaya Saygı Projesi ile Bayır, yeni bir çehreye kavuştu. Çevre düzenlemesi, peyzaj, restorasyon ve renovasyon uygulamaları ile yapıların yerel kimlikleri güçlendirilirken yöremize özgü gıda, elişi ve dokumaların satılacağı satış stantları oluşturularak yangınlar nedeniyle önemli bir gelir kaybı yaşayan köyde ekonomik bir kalkınma sağlanıyor. OPET’in elinin değmesiyle köy meydanı engelli vatandaşların da kullanabileceği OPET standartlarında tuvalete kavuşurken Bayır sakinlerine İngilizce, pansiyonculuk, temizlik, hijyen ve hizmet standartları konulu eğitimler verilerek tarih, kültür, turizm, kalkınma ve ekonomik olarak gelişiminin her öğesini içerisinde barındıran bir proje kurgulandı. OPET ailesinin kıymetli üyelerine ve özellikle OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk’e ve Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Sayın Nurten Öztürk’e duyarlılıkları nedeniyle teşekkürlerimi sunarım” dedi.

“YEREL YÖNETİMLER, HALK VE PAYDAŞLARIMIZLA BİR KEZ DAHA EL ELE VERDİK”

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “OPET’te, sosyal sorumluluk anlayışı ile toplumun nelere ihtiyaç duyduğu konusunda ayrıntılı araştırmalar yürütmek ve bu doğrultuda projeler geliştirmek en önemli önceliğimiz… Her birinin odağı toplumun öncelikli ihtiyaçları olan, yaşayan ve devamlılığı olan projeler üretiyoruz. Bilinçli toplum projeleri olarak nitelediğimiz bu projelerimizde, tüm uygulama adımlarına bizzat dahil olarak, sorunlara kalıcı çözümler sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.   Örnek Köy Projesi ile 2005 yılından bu yana tarihi dokuya, doğal güzelliklere ve turizm potansiyeline sahip köylerde çalışmalar yaptıklarını anlatan Öztürk, “Bölgelerin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlıyoruz. Bir değişim ve kalkınma projesi olan “Örnek Köy” kapsamında bugüne kadar 6 köyde restorasyon, rehabilitasyon ve eğitim çalışmaları gerçekleştirdik, Çanakkale’de Arkeo-köy ve Etno-köy konsept köylerimiz dışında 8 köyü rehabilite ederek bambaşka bir çehreye kavuşturduk. Doğaya Saygı Projesi ile de orman yangınlarında  maddi ve manevi anlamda büyük kayıplara uğrayan köylerimiz için yerel yönetimler, yerel halk ve diğer paydaşlarımızla bir kez daha el ele verdik” ifadelerini kullandı. 

BAYIR KÖYÜ’NDE NELER YAPILDI?

 • Projeye ilişkin uygulamalar belirlenmeden önce tüm köyü kapsayan, hanelerdeki durumu ortaya koymak üzere 235 hane 639 kişi ( 357 erkek, 282 kadın) ile sosyo-ekonomik veri toplamak amacıyla anket ve araştırma gerçekleştirildi. Orman yangının köyün sosyo-ekonomik altyapısı üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel bir saha araştırması ile ortaya konuldu.

 • Köyün kendine özgü mimari özelliklerini korunarak, köyün içinden geçen yol, ‘bal aksı’ olarak isimlendirildi ve bu aks üzerindeki yapılar restore edildi, açık alanlar ticari kamusal alanlar olarak işlevlendirildi. Köyün eski yağhanesine bağlanan aks ise ‘defne aksı’ olarak isimlendirildi. Köy meydanı ve yağhane arası yol zemini arnavut kaldırımıyla kaplandı, yol boyunca ahşap küpeşte yapıldı. Defne aksı yürünebilir hale getirilirken ve sonunda ulaşılan  atıl durumdaki yağhane ‘ Eski Yağhane’ olarak  tekrar restore edilerek canlandırıldı.
 • Defne ve bal akslarının kesişiminde bulunan Çınar Meydanı çağdaş gereksinimler ve anıt ağaçların taşıdığı tarihi ve kültürel önem de gözetilerek yeniden düzenlendi.

 • Köyün meydanında bulunan ve yaşları 2000 yılın üzerinde çınar ağaçlarının gerçek yaşlarının yeni bir yöntem olan luminesans yöntemi (ağaçların gövde altından ve ana köklerinden toprak örnekleri alınması) ile tespit edilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı.

 • Köy meydanını tanımlayan başlıca yapı olan köy camisi köyün özgün yalın mimari anlayışı içinde tekrar ele alınarak restore edildi. Sıva raspalaması, pencere kenarları sıva motifleri uygulamaları yapıldı. Cami etrafında bulunan üzeri yazıtlı bugüne kadar okunmamış olan bir mimari bloğun transkripsiyonu için epigraflar eşliğinde stampaj kağıdı ile kopyası alındı, detaylı incelemelere başlandı.

 • Köy meydanında zemin iyileştirme ve arnavut kaldırım kaplaması, anıt ağaç çevresi düzenlemesi, cami önü sundurması ve abdesthanesi yapıldı. Köy meydanında bulunan antik bir yapıya ait mimari blokların sergilenmesi öncesinde uzman bir restoratör tarafından mermer blokların yüzeyinde mekanik temizlik işlemleri yapıldı.

 • Köy kahvesi iç mekan ve dış mekan düzenlemeleri yapıldı.

 • Köy meydanındaki kafenin alt bölümünde bulunan tuvaletler 1 engelli, 2 kadın, 3 erkek kabini olmak üzere OPET standartlarında hijyenik tuvaletlere dönüştürüldü.

 • Otopark ve pazar alanında zemin düzenlemesi yapıldı, yağmur kanalı ve gider bağlantıları yapıldı.

 • Okul binası tamamen boyandı, Halk Eğitimi Merkezi derslik alanında iyileştirme yapıldı.

 • Köyün kuzeydoğusunda Yancağız Tepesi üzerinde yerleşik Syrna Antik Kenti’ne ulaşım ve antik kente ait kalıntıların haritalama çalışmalarına başlandı

 • Köy çevresindeki köyün kırsal peyzajını oluşturan tarım teraslarının belgelenmesine başlandı.

 • Köyün turizm potansiyelini artırmak amacıyla yöresel köy motifleriyle düzenlenen örnek pansiyon yapıldı. İçerisinde çocuk odası da bulunan bir aile odası ve bir de normal ebeveyn odası olan toplam iki odalı pansiyon köyün özelliklerini yansıtacak şekilde hazırlandı.

 • Evlerin boyanması için muhtarlığa 520 teneke boya temini yapıldı. Evini boyayamayan vatandaşların evleri boyandı, evlerin cephelerinde ahşap motiflerle desen uygulamaları yapıldı. Köy evlerinin pencereleri ve duvarlarına konsepte uygun olarak desen ve süslemeler yapıldı

 • Köyde kullanılmak üzere 115 masa 460 adet sandalye dağıtımı yapıldı.

 • Mimari düzenlemeler için köyde 65 gün boyunca 2450 kişi/gün personel çalışması yapıldı.

      6 iş makinası,4 kamyon çalışmalara eşlik etti

 • Yapılan sosyo-ekonomik araştırma kapsamında köye özgü üç ürün olan kuru baklava, kaşık helvası ve Bayır yazması tespit edildi. Yörede üretilen bu üç geleneksel ürüne coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Marmaris Ticaret Odası aracılığı ile alınacak coğrafi işaretlerin sadece Bayır’a değil bütün ilçeye katma değer sağlaması hedefleniyor.

 •  “Bayır Köyü Güçlü Girişimci Kadınlar Koperatifi” kurulum aşamaları tamamlandı. Belediyeye ait olan atıl durumdaki fırın binası köy ürünleri için üretim ve eğitim amaçlı Köy Kooperatifi Atölye  Merkezi’ne çevrildi. Mutfak ve mobilya tefrişi yapıldı, soğutma makineleri temin edildi.
  • Kısa, orta ve uzun vadede hangi yönetsel ve örgütsel adımların atılacağı kurucu kooperatif üyeleri ve üyelerin iş bölümü doğrultusunda üretebilecekleri ürünler belirlendi. Kadın kooperatifi ile ilgili bütün bu faaliyetler sadece hanelerin geçim kaynaklarına erişimini sağlamak için değil aynı zaman da kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesini desteklemek amacıyla geliştirildi.
  • Kooperatif merkezi ve kooperatif üretim işletmesi olarak faaliyet gösterecek bina yeniden tasarlanarak restorasyonu tamamlandı.
  • Kooperatif ürünlerinin satışının yapılacağı stantların yapıldı.
  • Kooperatifte satılabilecek orman ürünleri temelli kozmetik ürünleri için laboratuvar çalışmaları başladı.

 • Kooperatif atölyesi ve meydan arasındaki istinat duvarı düzenlendi, çiçeklik eklenerek peyzaj bant uygulaması yapıldı. Uygun görülen yerlerde ahşap karkas ve saz malzemelerinden doğal ortama uygun satış stantları yapıldı.

 • Marmaris Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile kurslar başladı. Kurslar kapsamında İngilizce, kırsal turizm etkinlikleri, turistik ve hediyelik eşya yapımı, takı yapımı, el bakımı ve hijyen eğitimi olmak üzere 592 saat eğitim verilecek. Ayrıca arıcılık yan ürünleri üretimi ile ilgili uygulamaların gerçekleştirilmesi planlanmakta olup ve Kültür Bakanlığı destekli ev pansiyonculuğu kursları da planlanan eğitimler arasında.

 • Orman yangınlarından önce çam balı üretiminde önemli bölge olan Bayır ve Osmaniye’de yangınla birlikte basralı çam alanları tahrip oldu. Bölgede arıcılık yapan ailelerin ana gelir kaynakları çam balı iken yangın sonrasında arıcılar bu bölgelerde bal üretimi gerçekleştirememeye başladı.  Bölge arıcıları özelinde arıcılık faaliyetlerini sadece bal değil diğer yan ürünlerinin geliştirilmesi ve gerekli yöntem ve tekniklerin teorik ve uygulamalı olarak sahaya yansıtılması için bilgilendirme programı planlandı.

çerez tercihleri

www.opet.com.tr’nin sağlanması ve bilgi toplumu hizmetlerinin sunulması için zorunlu çerezler kullanmaktayız. ayrıca deneyiminizin iyileştirilmesi, size yönelik reklam/pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, www.opet.com.tr’nin daha işlevsel kılınması ve www.opet.com.tr ’nin geliştirilebilmesi için performans analizinin gerçekleştirilmesi kapsamında üçüncü taraf iş ortaklarımızın da erişebileceği çerezler kullanılmak istenmektedir. zorunlu olmayan çerezler onay vermediğiniz durumlarda kullanılmayacaktır.

Bizim ve üçüncü taraf iş ortaklarımızın kullandığı çerezlere ve bu çerezlere ilişkin tercih haklarına ilişkin detaylı bilgiler için çerez aydınlatma metnini inceleyebilirsiniz.

çerez nedir?çerez, çevrimiçi hizmetlere erişildiği zaman bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya başka bir cihazda belirli bir yerde depolanan küçük metin dosyasıdır. çerez, çerezin yüklenmesine ilişkin rızanın geçerli olduğu sürece, çerez işleticisinin çerezin yüklendiği cihazı belirleyebilmesini sağlamaktadır. aşağıdaki butonlar vasıtasıyla, ilgili çerezler kabul veya reddedilebilecektir.

çerez onay aracı nedir?Opet, deneyiminizin iyileştirilmesi, size yönelik reklam/pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, www.opet.com.tr’nin daha işlevsel kılınması ve www.opet.com.tr ’nin geliştirilebilmesi için performans analizinin gerçekleştirilmesi kapsamında çerezler toplamaktadır. kişisel verileriniz tercihinize bağlı olarak size yönelik reklam/pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, www.opet.com.tr’nin daha işlevsel kılınması ve kişiselleştirme (gizlilik tercihiniz hariç olmak üzere diğer tercihlerinizin siteye tekrar girdiğinizde hatırlanmasını sağlamak) amaçlarıyla işlenebilecektir. Bu araç, hangi bilgilerin toplandığını anlamanıza yardımcı olacak, bunların nasıl toplanılması ve kullanılması hakkında size kontrol imkanı sağlayacaktır. isteğe bağlı çerezlere ilişkin tercihlerinizi “çerez Tercihlerimi yönet” ibaresine tıklayarak belirtebilirsiniz. zorunlu olmayan çerezler onay vermediğiniz durumlarda kullanılmayacaktır.

hizmet için zorunlu çerezler (isteğe bağlı değil)

Bu çerezlerin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için Kanun m.5 kapsamında “Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması” veri işleme şartına dayanmaktayız.

performans ve analitik çerezleri

*ilgili bilgi toplumu hizmetini açıkça talep ettiğiniz hallerde söz konusu olan çerezlerin ve genel - istatistiksel bilgi elde edebilmek gibi kullanıcıların mahremiyetine önemli ölçüde etki etmeyecek amaçlarla kullanılan ve istatistiksel ölçüm araçları olan birinci taraf analitik çerezlerinin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için kanun m.5 kapsamında “Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması” ve “ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması” veri işleme şartlarına dayanmaktayız.

**ilgili bilgi toplumu hizmetini açıkça talep etmediğiniz hallerde söz konusu olan çerezlerin ve üçüncü taraf analitik çerezlerinin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için kanun m.5 kapsamında, söz konusu olması halinde, açık rızanıza dayanmaktayız. performans ve analitik çerezleri ile işlenen verilerinizin; www.opet.com.tr’yi görüntüleyen kişi sayısı ile www.opet.com.tr trafiğinin takip ve analiz edilmesi amacıyla işlenmesini ve bu amaçla yurt dışında mukim çerez sağlayıcı google llc’ye aktarılmasını kabul ediyor musunuz?

çerez adı sağlayıcı kullanım amacı kullanım süresi
_gid google analytics cihaz kullanımınız hakkında google analytics’e bilgi sağlamak amacıyla kullanılır. 2 yıl
_ga google analytics google analytics tarafından sağlanan çerezdir. 2 yıl
_dc_gtm_ua-5164492-1 Opet petrolcülük anonim şirketi gtm çerezidir. 10 yıl
_gac_ua-5164492-1 Opet petrolcülük anonim şirketi gtm çerezidir. 3 ay
aid google google analytics tarafından sağlanan çerezdir. 1 yıl
nid google google tarafından sağlanan tercihleri ve diğer bilgileri hatırlamak için kullanılır. 6 ay
search_ samesite google google tarafından sağlanan bilgi sızıntılarını engellemektedir. 6 ay
otz google google tarafından sağlanan analitik çerezidir. 1 ay
ogpc google google tarafından sağlanan işbu çerez, googlemaps fonksiyonunu içerir. 2 ay
uule google google tarafından sağlanan çerez, bir yeri veya tam bir konumu çerezde kullanılan değere kodlamak için kullanılır. 1 gün
dv google analytics google universal analytics tarafından sağlanan çerezdir. 7 dakika
reklam ve pazarlama çerezleri

Bu çerezlerin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için kanun m.5 kapsamında, söz konusu olması halinde, açık rızanıza dayanmaktayız.

Reklam ve pazarlama çerezleri ile işlenen verilerinizin sizlere www.opet.com.tr’de veya www.opet.com.tr haricindeki mecralarda görüntüleme geçmişinize ve ziyaretçi profilinize uygun olarak kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirilebilmesi amacıyla işlenmesini ve bu amaçla yurt dışında mukim çerez sağlayıcı meta inc., google llc, doubleclick inc. ve Oracle corporation’a aktarılmasını kabul ediyor musunuz?

çerez adı sağlayıcı kullanım amacı kullanım süresi
dsid doubleclick.net google doubleclick tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 1,5 yıl
ide doubleclick.net google doubleclick tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 2 yıl
datr facebook facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 yıl
fr facebook facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 ay
sb facebook facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 2 yıl
_fbp Opet petrolcülük anonim sirketi facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 ay
bkdc oracle mobil pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmelerini sağlayan veri yönetimi çerezleridir. 179 gün
bku oracle mobil pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmelerini sağlayan veri yönetimi çerezleridir. 179 gün
ogpc google google tarafından sağlanan işbu çerez, googlemaps fonksiyonunu içerir. 2 ay
dpr facebook facebook tarafından sağlanan çerezidir. 7 gün
wd facebook facebook tarafından sağlanan çerezidir. 7 gün
otz google google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 1 ay
1p_ jar google google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 1 ay
anid google google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 6 ay
_secure-3papisid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
_secure-3psid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
_secure-3psidcc google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
_secure-1rapisid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
sapisid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
apisid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
ssid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
sid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
_secure-1psid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
sidcc google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
hsid google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
otz google google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 yıl
çerez aydınlatma metni

Çerezler, pikseller, gifler gibi takip teknolojileri (“Çerezler”) web siteleri ya da mobil uygulamalar gibi çevrimiçi uygulamaları kullanımınız esnasında tablet, telefon ya da bilgisayarlarınız gibi cihazlarınıza yerleştirilen küçük dosyalardır. Çerezler sayesinde web sitelerimiz ve uygulamalarımıza ait sunucular size ait cihazları tanıyarak örneğin dil tercihlerinizi, kaydedilmiş kullanıcı adı ve şifrelerinizi veya alışveriş sepetinizde yer alan ürünlerin hatırlanmasını, site üzerindeki trafiğin yönetilmesini sağlar. Çerezler ayrıca web sitemizi ya da uygulamamızın ziyaretçi sayısını ve kitlesini analiz ederek yazılımlarımızı sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için geliştirebilmemize ve tercih etmeniz halinde, internet kullanımınız esnasında görüntülediğiniz reklamları kişiselleştirmemize yardımcı olur.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, opet.com.tr (“Platform”) üzerinde kullanılan çerezlere ilişkin olarak kişisel verileriniz; veri sorumlusu olarak Opet Petrolcülük Anonim Şirketi (“Opet” veya “Şirket”) tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel Verilerin Hangi Amaçlarla İşleneceği ve Hukuki Sebebi

Toplanan kişisel verileriniz, aşağıda yer verilen amaçlarla (“Amaçlar”) Kanun’un 5. maddesinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları dahilinde işlenecektir. Platform üzerinde farklı amaçlarla çerezler kullanılmaktadır. Kullanılan ilgili çerezin türüne göre veri işleme amaçları ve ilgili çerezi kullanırken dayandığımız Kanun kapsamındaki veri işleme şartı değişebilmektedir.

Zorunlu Çerezler
Zorunlu çerezler, Platform’u görüntülemeniz esnasında cihazınıza yerleştirilen ve sunulan online servislerin düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli olan çerezlerdir. Bu çerezlerin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için Kanun m.5 kapsamında “Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması” veri işleme şartına dayanmaktayız.

Performans ve Analitik Çerezleri
Performans çerezleri, Platform’u görüntüleyen kişi sayısı ile Platform trafiğini takip ve analiz etmemizi sağlar. Bu çerezler sayesinde Platform üzerindeki alanlardan hangilerinin en sık ya da seyrek ziyaret edildiği gibi bilgileri edinebilir ve Platform’un trafiğini optimize edebiliriz.

İlgili bilgi toplumu hizmetini açıkça talep ettiğiniz hallerde söz konusu olan çerezlerin ve genel - istatistiksel bilgi elde edebilmek gibi kullanıcıların mahremiyetine önemli ölçüde etki etmeyecek amaçlarla kullanılan ve istatistiksel ölçüm araçları olan birinci taraf analitik çerezlerinin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için Kanun m.5 kapsamında “Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması” ve “İlgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması” veri işleme şartlarına dayanmaktayız.

İlgili bilgi toplumu hizmetini açıkça talep etmediğiniz hallerde söz konusu olan çerezlerin ve üçüncü taraf analitik çerezlerinin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için Kanun m.5 kapsamında, söz konusu olması halinde, açık rızanıza dayanmaktayız.

Kişiselleştirilmiş Reklam Çerezleri
Kişiselleştirilmiş reklam çerezleri, sizlere Platform’da veya Platform haricindeki mecralarda görüntüleme geçmişinize ve ziyaretçi profilinize uygun olarak kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için kullanılır. Bu çerezlerin kullanımı esnasında gerçekleştirdiğimiz veri işleme faaliyetleri için Kanun m.5 kapsamında veri işleme şartı olarak “açık rızanıza” dayanmaktayız.

Aşağıda Platform’da kullandığımız farklı türdeki çerezleri bulabilirsiniz. Platform’da hem birinci parti çerezler (ziyaret ettiğiniz Platform tarafından yerleştirilen) hem de üçüncü parti çerezleri (ziyaret ettiğiniz Platform haricindeki sunucular tarafından yerleştirilen) kullanılmaktadır.

Zorunlu Çerezler
çerez adı sağlayıcı kullanım amacı kullanım süresi
Authorization Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Üyelik ve oturum açma işlemleri için kullanılır. 60 gün
ASP.NET_SessionId Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Üyelik ve oturum açma işlemleri için kullanılır. Oturum boyunca
ai_session Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Application Insights için kullanılır. 30 Dakika
ai_user Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Application Insights için kullanılır. 1 Yıl
BIGipServerPool-api.opet.com.tr-Https-for-VIP-* Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Load Balancer Oturum boyunca
Performans ve Analitik Çerezleri
çerez adı sağlayıcı kullanım amacı kullanım süresi
_gid Google Analytics Cihaz kullanımınız hakkında Google Analytics’e bilgi sağlamak amacıyla kullanılır. 2 Yıl
_ga Google Analytics Google Analytics tarafından sağlanan çerezdir. 2 Yıl
_dc_gtm_UA-5164492-1 Opet Petrolcülük Anonim Şirketi GTM çerezidir. 10 Yıl
_gac_UA-5164492-1 Opet Petrolcülük Anonim Şirketi GTM çerezidir. 3 Ay
AID Google Google Analytics tarafından sağlanan çerezdir. 1 Yıl
NID Google Google tarafından sağlanan tercihleri ve diğer bilgileri hatırlamak için kullanılır. 6 Ay
SEARCH_SAMESITE Google Google tarafından sağlanan bilgi sızıntılarını engellemektedir. 6 Ay
OTZ Google Google tarafından sağlanan analitik çerezidir. 1 Ay
OGPC Google Google tarafından sağlanan işbu çerez, GoogleMaps fonksiyonunu içerir. 2 Ay
UULE Google Google tarafından sağlanan çerez, bir yeri veya tam bir konumu çerezde kullanılan değere kodlamak için kullanılır. 1 Gün
DV Google Analytics Google Universal Analytics tarafından sağlanan çerezdir. 7 Dakika
Kişiselleştirilmiş Reklam Çerezleri
çerez adı sağlayıcı kullanım amacı kullanım süresi
DSID doubleclick.net Google DoubleClick tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 1.5 Yıl
IDE doubleclick.net Google DoubleClick tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 2 Yıl
datr Facebook Facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 Yıl
fr Facebook Facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 Ay
sb Facebook Facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 2 Yıl
_fbp Opet Petrolcülük Anonim Şirketi Facebook tarafından sağlanan çerez, marketing/tracking amacıyla kullanılır. 3 Ay
bkdc Oracle Mobil pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmelerini sağlayan veri yönetimi çerezleridir. 179 Gün
bku Oracle Mobil pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmelerini sağlayan veri yönetimi çerezleridir. 179 Gün
dpr Facebook Facebook tarafından sağlanan çerezdir. 7 Gün
wd Facebook Facebook tarafından sağlanan çerezdir. 7 Gün
OTZ Google Google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 1 Ay
1P_JAR Google Google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 1 Ay
ANID Google Google tarafından sağlanan reklam çerezidir. 6 Ay
__Secure-3PAPISID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
__Secure-3PSID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
__Secure-3PSIDCC Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
__Secure-1PAPISID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
SAPISID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
APISID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
SSID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
SID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
__Secure-1PSID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
SIDCC Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
HSID Google Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam çerezidir. 2 Yıl
OTZ Google Google tarafından sağlanan reklam ve analitik çerezidir. 1 Ay

İşlenen Kişisel Verilerin Kimlere ve Hangi Amaçla Aktarılabileceği

Yukarıda yer alan Amaçlar’ın yerine getirilmesi doğrultusunda toplanan kişisel verileriniz; tedarikçilerimize, iş birliği içerisinde olduğumuz iş ortaklarımıza, kanunlarda açıkça öngörülmesi ve hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirilmesi kapsamında kanunen yetkili kamu kurumları ve kanunen yetkili özel kuruluşlara ve açık rızanıza dayalı olarak performans ve analitik çerezleri ile işlenen verileriniz yurt dışında mukim Google LLC’ye ve kişiselleştirilmiş reklam çerezleri ile işlenen kişisel verileriniz ise yurt dışında mukim, Meta Inc., Google LLC, DoubleClick Inc. ve Oracle Corporation’a Kanun’un 5. maddesinde düzenlenen veri işleme şartları kapsamında Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin aktarılmasına ilişkin kurallara uygun olarak aktarılabilecektir.

Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi
Kişisel verileriniz, yukarıda yer verilen Amaçlar’ın yerine getirilmesi kapsamında elektronik ortamda çerezler ve sair takip teknolojileri vasıtasıyla toplanmaktadır.

Çerez Tercihlerinin Kişiselleştirilmesi
Tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerinizi kişiselleştirebilirsiniz. Aşağıda sık kullanılan tarayıcılara ilişkin çerez tercihlerinizi kişiselleştirebileceğiniz linkleri görebilirsiniz.

Adobe Analytics http://www.adobe.com/uk/privacy/opt-out.html
AOL https://help.aol.com/articles/restore-security-settings-and-enable-cookie-settings-on-browser
Google Adwords https://support.google.com/ads/answer/2662922?hl=en
Google Analytics https://tools.google.com/dlpage/gaoptout
Google Chrome http://www.google.com/support/chrome/bin/answer.py?hl=en&answer=95647
Internet Explorer https://support.microsoft.com/en-us/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-cookies
MozillaFirefox http://support.mozilla.com/en-US/kb/Cookies
Opera http://www.opera.com/browser/tutorials/security/privacy/
Safari: https://support.apple.com/kb/ph19214?locale=tr_TR

İlgili Kişinin Kanun’un 11. Maddesinde Sayılan Hakları

İlgili kişi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel verileriniz işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel verilerinizin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerinizin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerinizin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerinizin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
 • Kişisel verilerinizin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme

Opet Petrolcülük Anonim Şirketi İlgili Kişi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletmeniz durumunda Şirketimiz talebin niteliğine göre talebi en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde ücretsiz olarak sonuçlandıracaktır. Ancak, işlemin ayrıca bir maliyeti gerektirmesi hâlinde, Şirketimiz tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır.