Mobil Uygulama

 

temiz tuvalet projesi

 

OPET “TEMİZ TUVALET KAMPANYASI”

 

        

 

OPET’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü ve Türkiye’de yapılan en uzun soluklu toplumsal projelerden biri olan Temiz Tuvalet Kampanyası, Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef almaktadır. Temiz Tuvalet Kampanyası ” Türkiye’nin gündemine “tuvalet temizliği ve hijyen” konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Önce kendi istasyonlarından işe başlayan OPET, zamanla projeyi, tüm yurda yaymış ve Opet istasyonlarında, sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil, temizlik ve hijyene verdiği önemle de farklılığını vurgulayarak, bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır.

 • Profesyonel bir eğitim ekibi ile istasyonlardaki personele eğitimler verilirken, istasyonlarının tuvaletleri hijyenik bir ortama kavuşturulmuştur.
 • Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek Opet akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı ve standardı getirilmiştir.
 • Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim yerleri yapılmıştır.
 
 • Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapılarak okullarda 5 milyonu aşkın öğrenciye seminer verilmiştir.
 • Çocuk ve yetişkinleri eğitmek amacı ile çizgi filmler, reklam filmleri hazırlanıp, televizyonlarda yayınlanması sağlanmıştır.
 • İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullarda, “Temiz Okulum Projesi” başlatılmış, tüm ilçelerdeki okullar, Kusursuzluk Elçilerimiz ve kendi eğitim ekiplerimiz yardımıyla denetim kapsamına alınarak, ilk üçe giren okullar ödüllendirilmiştir.
 • İstanbul’un 32 ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı okullardaki yönetici, öğretmen ve hizmetlilere temizlik ve hijyen eğitimleri  verildi.
 • Türkiye’nin birçok şehrindeki hastanelerde, kamu kuruluşlarında bu konu ile ilgili seminerler verilmiş, broşürler ve eğitim CD’leri dağıtılmıştır.

 • OPET akaryakıt istasyonlarında tuvalet temizliğinin sürekliliğini sağlamak ve aksayan noktaları saptayabilmek amacıyla şikayet kutuları, anket formları, uyarı sticker’lar konulup, sık sık denetimler yapılmıştır.
 • Anket formlarını dolduran binlerce kişi tek tek aranıp, konuşularak gönüllü destekçiler kazanılmış, bu kişilere “Kusursuzluk Elçisi” unvanı verilmiş ve bu sistem geliştirilerek, bugün 7 binin üzerinde Kusursuzluk Elçisi’ne ulaşılmıştır.
 • 27 araç, 37 kişilik eğitim ve denetim ekibi, 6.500 kişilik OPET Fahri Müfettişi ile istasyonlarda, okullarda, belediye ve hastanelerde eğitimler verilmiş ve denetimler yapılmıştır.
 • Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile görüşmelerde bulunarak, MEB’e bağlı tüm okullarda OPET’in “Temiz Tuvalet Kampanyası”na destek verici çalışmaların başlatılması sağlanmıştır.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı  tuvalet işletici ve temizleyicilerine eğitimler verilmiştir.
 • Türk İnfeksiyon Vakfı ile müşterek çalışmalar başlatılıp, zaman zaman tuvaletten bulaşan hastalıklar ile ilgili eğitim desteği alınmıştır.
 • Kampanya sırasında gerçekleşen denetimlerde tuvaletlerinde kampanya koşullarını sürekli kılabilen istasyonlar, üzerinde “Temiz bir çevre için elele” yazılı Beyaz Bayrak’la ödüllendirilmişlerdir.
 • 2009 yılı sonunda kampanyayı bir adım daha öteye taşıyan “Sevmek Korumaktır” projesi hayata geçirildi. Tüm OPET istasyonları, mikropların 90 gün boyunca üreme ve bulaşmasını önleyen BioShield uygulaması ile koruma altına alındı. Sonrasında ise aynı uygulama okulara taşındı. Temizlik ve hijyen eğitimi verilen okulların tuvaletleri, BioShield uygulaması ile dezenfekte edildi.
 • 2009 yılında Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ile “İçilebilir Su, Girilebilir Tuvalet ” kampanyası uygulandı ve Malatya ilindeki öğretmen ve öğrencilere Temiz Tuvalet Kampanyası eğitimleri verildi.
 • TCDD ile hayata geçirilen “Temizlik Rayında Projesi” ile OPET’in Temiz Tuvalet Kampanyası’ndaki tüm deneyimleri TCDD’ye aktarıldı. TCDD’ye ait gar, istasyon ve trenlerdeki tuvaletleri de temiz ve hijyenik hale getirecek çalışmalar yapıldı. İlgili tüm personelin eğitilmesinin yanında yolcular da hijyen kuralları konusunda bilinçlendirildi.
 • 2012 yılında Suudi Arabistan’dan alınan davetle proje, oradaki Türk okullarına da taşındı, 4 şehirde 4800 öğretmen ve öğrenciye eğitim verildi.
 • 2012 yılında Temiz Tuvalet Kampanyası” ile temizlik ve hijyen bilincini arttıran OPET ve TSE’nin işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen yeni standartlar, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı uygulamayla işyeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılındı. 
 • Proje, Suudi Arabistan’dan sonra Makedonya’dan alınan bir davetle 2013’te Üsküp’e taşındı. Balkanlar’daki en eski Türk Okullarından biri olan ve 1884’ten bu yana Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu’ndan gelen talep üzerine, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve sosyal sorumluluk ekibi, 23 Nisan 2013 günü Üsküp’teki okulda 750 öğrenci ve 60 öğretmenin katılımıyla Temiz Tuvalet ve hijyen eğitimi verdi. 
 • Proje kapsamında eğitim vermeye devam eden OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk liderliğindeki OPET Eğitim Ekibi, Türkiye genelinde 72 ili gezerek 5,5 milyon km.’den fazla yol kat etti. 5500 saat eğitimle 8 milyonu aşkın kişi, doğru ve temiz tuvalet kullanımı konusunda bilgilendirildi. Kampanya çeşitli kurum ve kuruluşlardan işbirliği çağrıları almaya devam ediyor. Projenin bundan sonraki adımlarında; Türkiye’de yapılan çalışmaların sürdürülebilir kılınması hedeflerken, yurtdışı açılımlarının devam etmesi öngörülüyor.
 • OPET Temiz Tuvalet Kampanyası, 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Golden World Awards yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisi birinci seçildi. Ve aynı yıl HID (Halkla İlişkiler Derneği) 3. Altın Pusula yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisinde ve Nokta Dergisi “Doruktakiler” anketinde “Sosyal Sorumluluk Kampanyaları” kategorisinde birinci oldu. Proje, 11.Uluslararası Stevie Ödülleri’nde ise ‘Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ Programı kategorisinde bronz ödül aldı. Proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde “Etkililik Ödülü”ne layık bulundu.


 Temiz tuvalet kampanyası sunumunu indirmek için lütfen tıklayın!

 Temiz tuvalet kampanyası bilgi dokümanını indirmek için lütfen tıklayın!

 

 

Pompa Fiyatları
Pompa Fiyatları
Otobil
Otobil
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri