Mobil Uygulama

 

yeşil yol projesi

“Yeşil Yol Projesi”, dünyada giderek azalan yeşilin yaşamımızdaki önemine dikkat çekmek amacıyla 2004 yılından bu yana uygulanmaktadır.  OPET’in “Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder” sloganıyla hayata geçirdiği “Yeşil Yol Projesi”, ülkemizdeki yeşil alanların yaygınlaşmasına önemli katkıda bulunmaktadır. “Yeşil Yol Projesi “ İlk olarak OPET akaryakıt istasyonları ve çevresindeki 1,5 kilometrelik alanın ağaçlandırılmasını amaçlamaktadır.  

Dünyanın çölleşmesi ve insanlığın gelecekte kuraklaşan ortamlarda yaşama tehlikesinin arttığı günümüz koşullarında OPET, bu uzun soluklu ağaçlandırma projesi ile topluma ve doğaya hizmet etmektedir. Karayolları Genel müdürlüğü ve Tema Vakfı’nın da desteği ile gerçekleşen “Yeşil Yol” projesi kapsamında öncelikle tüm OPET istasyonlarının peyzaj çalışmaları yapılmakta ve bu istasyonların giriş ve çıkışları ile karayolları iklim koşullarına uygun bitkilerle yeşillendirilmektedir. OPET bayileri ve eşlerinin de aktif olarak yer aldığı projede, belirlenen kriterlere uyan bayiler , istasyon peyzaj alanlarına dikilen sembol ağaçlarla ödüllendirilmektedirler.

Öte yandan proje kapsamında, ağacın ve yeşil dokunun canlı yaşamındaki önemine yönelik eğitim etkinlikleri düzenlenmiş, broşür ve dökümanlar hazırlanmış ve çocuk kitapları yayınlanmıştır.

Kampanyanın 10 yıl sürmesi ve Türkiye Karayolları üzerinde yarım milyondan fazla ağaç dikilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında bu güne dek 680 istasyonda ve belediyelerce belirlenen ağaçsız alanlarda, 594 bin 172 adet bölge iklim ve toprak koşullarına uygun bitki dikimi yapılmıştır. (TEMMUZ 2015)

Bitkilerin ihtiyacı olan sulamanın kontrollü ve ekonomik olarak yapılabilmesi için 2008 yılında “Tam Otomatik Damlama Sistemi” uygulanmaya başlanmıştır. Bitki dikimi yapılan istasyonlarda su tasarrufu sağlayan bu sistem, bitkilerin periyodik olarak sulanıp, daha sağlıklı gelişmesini sağlarken, suyu da bitkinin ihtiyacı olduğu kadar ve ekonomik olarak kullanıyor.

Yeşil Yol Projesi , TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği)’nin 5. Altın Pusula Ödüllerinde kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde çevre konusunda Altın Pusula Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

 

 

 
Pompa Fiyatları
Pompa Fiyatları
Otobil
Otobil
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri